Olmaz demeyin: Drone'la kahve servisi!


Paylaş:

Avustralya’da bir firma, GPS sistemini kullanarak drone ile evlere kahve servisi yapıyor

Teknoloji ilerledikçe, yeni icatlar çıktıkça ve yayıldıkça, teknolojinin sunduğu fırsatlar, yeni kullanım şekillerini de ortaya çıkarıyor. Son zamanlarda en hızlı yayılan icatlardan birisi de drone dediğimiz, insansız hava araçları oldu. Özellikle video ve fotoğraf çekimi için sıkça kullanılan dronelar kimi zaman bazı teknik engellere de takılıyor tabii. Örneğin birçok yerde uçuşları yasak. Doğada da hayvanları rahatsız ettiği son zamanlarda konuşulan bir mevzuu. Alphabet isimli Google bünyesindeki bir firma ise drone’u ne fotoğraf ne de video çekimi için değerlendirmemiş. Project Wing isimli proje ile amaç, drone vasıtasıyla alışveriş servisi yapmak. Yani drone kuryecilik. Elbette bu ilk değil. Daha önce Amazon gibi firmaların denediği bir şey.

Tek sorun çıkardıkları ses

Avustralya’da Kickstart Expresso isimli firma da Alphabet‘in projesi ile kahvelerini düzenli bir şekilde drone kullanarak sıcak servise başlamış. Keza aynı bölgede bir Meksika restoranı da aynı yöntemi kullanıyor. Kickstart Expresso‘ya uygulama üzerinden siparişinizi veriyorsunuz, konumunuzu giriyorsunuz ve drone, GPS yardımıyla (uydu üzerinden) size birkaç dakika içinde ulaşıyor. Aşağıdaki Wall Street Journal‘a ait videoda sürecin nasıl işlediğini görebilirsiniz. Müşteriler de bir hayli memnun gözüküyor. Şimdiye kadar hiçbir olumsuz durum raporlanmamış. Buna karşılık çevre sakinlerinin droneların sesinden rahatsız olduğundan da bahsediliyor. Bu yüzden firma şimdi droneları daha sessiz hale getirmeye çalışıyor.


Kaynak: KahveliOkur


27.04.2019 | Etiket: alphabet, avustralya, drone, drone ses, gps, g\u00fcr\u00fclt\u00fc, insans\u0131z hava arac\u0131, kahve, kahve servisi, kickstart expresso, project wing, teknoloji, uydu | 2.000 görüntüleme
Paylaş:

Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar