Kahve çeşitliliği tehlike altında!


Paylaş:

İklim değişikliği ve ormansızlaşma, dünyadaki yabani kahve türlerinin yarısından fazlasını tehdit ediyor

New York Times yazarı Somini Sengupta, küresel ısınmanın dünyadaki kahve çeşitliliğine de ağır bir darbe getireceğine köşesinde yer verdi. İngiliz botanist Dr. Aaron Davis’İn izlenimlerini aktaran Sengupta, dünyadaki kahve türlerinin yarısından fazlasının yok olabileceğini yazdı. Özellikle yabani (yabanda yetişen) kahveleri inceleyen Dr. Davis’in ekibiyle yaptığı çalışmaya göre takip ettikleri 124 kahve türünün yüzde 60’ı tehlike sinyalleri veriyor. Sebebi ise iklim değişikliği ve ormansızlaşma. Biyoçeşitliliğin önemini vurgulayan ve çeşitli grafikler de içeren araştırma sonuçlarını Global Change Biology’de yayınlayan Davis’e göre önümüzdeki yıllarda kahve seçme şansımız gittikçe azalacak. Özellikle dünyanın en güzel kahvelerinin yetiştiği Etiyopya, yabani kahve türlerinin en çok risk altında olduğu yerlerden birisi olarak gösteriliyor.

Kayıp kahve yeniden deneniyor

Dr. Davis ve ekibi Sierra Leone’de çalışırken ilginç birolayla da karşılaşmış. Aralık ayında yaptıkları bir gezide bölgede 60 yıldırekilmeyen, yavaş büyüyen bir kahve türüne ait tek bir bitki bulmuşlar. Aynıbölgede 6 saat süren bir yürüyüşün ardından ise Liberya sınırına yakın biryerde bu kez bu bitki ile dolu bir tepeyle karşılaşmışlar. Şimdi SierraLeone’de bu bitki üzerinde kahve üretimine yönelik denemeler yapılmaktaymış.


Kaynak: KahveliOkur


27.04.2019 | Etiket: aaron davis, biyo\u00e7e\u015fitlilik, etiyopya, glboal change biology, kahve \u00e7e\u015fitlili\u011fi, kahve haberleri, kahve t\u00fcrleri, k\u00fcresel \u0131s\u0131nma, liberya, new york times, ormans\u0131zla\u015fma, sierra leone, somini sengupta | 3.134 görüntüleme
Paylaş:

Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar