Çay mı kahve mi? Tercihiniz genlerinizde saklı!


Paylaş:

Çay ve kahve arasındaki tercihimiz, genlerimizin acı tatlarla olan ilişkisi ile doğru orantılı gözüküyor. Ancak çevresel faktörer ve öğrenmek de işin içinde!

Bir sofraya ya da kafeye oturduğunuzda aklınıza ilk gelen içecek çay mıdır yoksa kahve mi? Bizim ülkemizde belki ilk cevap yüksek oranda çaydır ancak son yıllarda kahve tüketiminin de ne kadar arttığını gözlemleyebiliyoruz. Cevap ise kültürden daha çok genetik olarak acıya duyarlılığımızda ve eyilimimizde saklı. İngiltere’de 400 bin kişi üzerinde yapılan testlerle yürütülen bir araştırma, kahve ve çay tercihimizin nedenlerini ortaya koyuyor. Nature.com’da Scientific Reports (Bilimsel araştırmalar) bölümünde yayınlanan araştırmaya göre, acı tatlara daha meyilli, alışık genetiğe sahip bireyler, daha yüksek kafein oranının etkisiyle kahveyi çaya tercih ediyor.

Kahve seven sebze de seviyor!

İnsanoğlu çağlar içinde evrim geçirirken, zararlı etkilere karşı bir savunma mekaniği olarak acı tatlara da daha yüksek duyarlılık sahibi oldu. Yani, yalnızca ilkel üzeyde bir bilimsellikle konuşacak olursak, normalde kahve içer içmez içgüdüsel olarak tükürme isteği şeklinde bir refleksimiz olabilir. Kaldı ki, çocukluk zamanlarımızı hatırlarsak, muhtemelen çoğumuz ilk kez kahve içtiğimizde yüzümüzü buruşturmuşuzdur. Peki nasıl oluyor da sonrasında kahveyi sever hale geliyoruz? Hatta bağımlısına dönüşüyoruz? İşte buna da yapılan açıklama, nasıl içgüdü genlerimizin hazır bilgileriyle bizi harekete geçiriyorsa, zaman içinde kahvenin pozitif etkilerini de vücudumuz öğrenebiliyor.Yani kahvenin acımsı tadı artık “içindeki iyi şeylerle” birlikte algılanıyor. Dolayısıyla genler kadar bireysel tecrübeler ve çevresel faktörler de sonuca etki ediyor. Araştırmaya göre kahve tercih eden kişiler, aynı zamanda yeşil sebzelere de daha eğilimli oluyorlar.


Kaynak: KahveliOkur


27.04.2019 | Etiket: ara\u015ft\u0131rma, beslenme, bilim, bilimsel ara\u015ft\u0131rma, \u00e7ay, \u00e7ay m\u0131 kahve mi, evrim, gen, genler, kafein, kahve, kahve haberleri, kahve mi \u00e7ay m\u0131, kahve ve \u00e7ay, Nature Scientific Reports, sebze, tercih | 1.688 görüntüleme
Paylaş:

Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar