Ne kadar kahve çok fazla kahvedir?


Paylaş:

Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırma, günlük kahve tüketimi için ideal sınırı ortaya koyuyor

Günde ne kadar kahve içiyorsunuz? Şahsen bir sabah bir akşamolmak üzere iki bardak kahve içiyorum. Bir arkadaşa eşlik ettiğim durumlarda busayı üç bardağa çıkıyor ancak dört bardak içtiğim bir gün sanırım hiç olmadı.Öte yandan durmaksızın kahve içen insanlar da tanıyorum. Çayın, suyun yerinekahveyi koyan insanlar var. Peki kaç bardağa kadar kahve içmek sakıncasız birdurum oluşturuyor. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, tam da busoruya odaklanıyor. Araştırmanın sonuçlarını vermeden önce şunu hatırlatalım:İnsanın en iyi doktoru kendi bedenidir ve her bedenin kendi değerleri vardır, oyüzden buradaki rakamı bir bilgi olarak alın ama bedeninizi de dinlemeyi unutmayın.

Üst limit kaç bardak?

Günde altı bardak arkadaşlar. Çıkan sonuç bu. Peki nasıl ulaşmışlar bu sonuca. Bir kere testte kullanılan kahveler 8 onsluk bardaklarda (yaklaşık 230 gram) hazırlanmış ve 100 miligram kahve ile birlikte biraz süt ve tatlandırıcı da içeriyor. Çıkan sonuçlar kahve içmenin risklerinden ziyade faydalarını açığa çıkarmış. Kahvenin kalp krizi riskini düşürme, şekere karşı iyi gelme ve Parkinson gibi zihinsel problemleri önleyici etkilere sahip olduğu bir kez daha görülmüş. Böyle miş’li, mış’lı yazınca kulağınıza inandırıcı gelmeyebilir. İlgili habere buradan bakabilirsiniz. Araştırmacılar, kahvenin bu olumlu etkilerini aktarırken, kahvenin yalnızca kafeinden ibaret olmadığını hatırlatıyorlar. JAMA Internal Medicine’da yayınlanan bir başka araştırmada günde sekiz bardağa kadar çıkan 500 bin kişide erken ölüm riskinin çok daha az olduğu gözlemlenmiş.

Ne bir öcü ne tek başına şifa kaynağı

Yukarıda hatırlattığımız üzere, bu araştırma sonuçlarınıaktarırken, kendi sağlık durumunuzu göz ardı ederek uygulamaya geçmeyin.Örneğin uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız bunun sebebi çok fazla kahve içmenizolabilir. Keza diyetisyeninizin, doktorunuzun tavsiyelerinden çıkmamaya dikkatedin. Kahve ne bir öcü, ne de tek başına bir şifa kaynağı. Sağlık söz konusuolduğunda temel kural, hiçbir şeyi abartmamaktır. Kahvenin faydalarını birçokaraştırma farklı noktalardan ortaya koyuyor. O yüzden kahvesiz de kalmayındiyerek, kaç bardak içeceğinizin tercihini size bırakıyoruz.


Kaynak: KahveliOkur


27.04.2019 | Etiket: ara\u015ft\u0131rma, g\u00fcnde, g\u00fcnde ka\u00e7 bardak kahve, kahvenin faydalar\u0131, kahvenin zararlar\u0131, kalp krizi, ne kadar kahve, ne kadar kahve zararl\u0131, parkinson | 1.289 görüntüleme
Paylaş:

Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar